Ako vyčistiť granitový drez

Granitové drezy sú skvelou voľbou pre akúkoľvek modernú kuchyňu, vďaka svojmu elegantnému vzhľadu a odolnosti. Ale ako udržiavať tento krásny materiál v 100% stave? V našom praktickom návode nájdete rady ako vyčistiť granitový drez od usadenín a ako na pravidelnú údržbu granitového drezu. Ako sa teda starať o granitový drez?

Granitový drez čistenie

Základom starostlivosti je predovšetkým pravidelné čistenie drezu na dennej báze. Čo je teda dôležité - po každom umývaní drez opláchnite prostriedkom na riad a utrite do sucha. Tým predchádzame usadzovaniu vodného kameňa. Avšak v oblastiach, kde je tvrdá voda a vodný kameň sa napriek tomu usadzuje, je potrebné použiť aj čistiace prostriedky na údržbu granitového drezu.

Vodný kameň vytvára na dreze nevzhľadné usadeniny, do ktorých sa ľahko vsakujú pigmenty z čaju, kávy, vína, čučoriedok a pod. Pokiaľ máte teda drez zaneřádený vodným kameňom, je potrebné použiť silnejšie "zbrane".

Čím vyčistiť granitový drez

Ako sme už povedali, základom je pravidelná údržba bežnými prostriedkami. Ale ako vyčistiť kameninový drez pokiaľ je už zanešený? Možností a prostriedkov je mnoho.

  • Vytvorte si roztok z troch častí vody a jednej časti octu, naneste na drez a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Potom použite hubku a pastu na granitové drezy. Napríklad Sinks čistiacu pastu
  • Ak vám nevyhovuje čistenie drezu pomocou octu kvôli octovému oderu, tak je možné čistiť drez profesionálnejším spôsobom a vziať si na pomoc nejaký špeciálny čistič na granitové drezy

Na čistenie drezu odporúčame špeciálny sprej Franke na granitové drezy. Stačí ho nastriekať na povrch drezu, nechať 5 minút pôsobiť a potom zotrieť handričkou alebo hubkou Magic Sponge

Predĺženie efektu údržby granitového drezu

Ak ste si už prešli celú fázu čistenia a odstránenia nečistôt, určite nechcete, aby ste museli čoskoro čistenie opakovať. Preto je vhodné drez naimpregnovať. Na tento účel poslúži dobre aj olivový olej. Stačí drez natrieť, nechať pôsobiť cca 30 minút a potom prebytočný olej zotrieť.

Ako alternatívu oleju máme k dispozícii samozrejme aj ďalšie prostriedky. Napríklad Impregnácia Sinks - s tou máme veľmi dobré skúsenosti. Vďaka impregnácii sa predlžuje doba medzi čistením drezu a kuchynský drez naozaj zostáva oveľa dlhšie v skvelej kondícii.

A čomu sa vyhnúť pri používaní drezu?

Základom údržby je prevencia. Tu je niekoľko rád, ktoré odporúčame dodržiavať

  • Nepoužívajte kovové čistiace hubky a drôtenky - čiastočky môžu zostávať na povrchu drezu a spôsobovať škvrny
  • Nenechávajte dlhšiu dobu v dreze vlhké hubky, handričky a pod. Vďaka tomu sa potom usadzuje vodný kameň na dreze.
  • Vyvarujte sa používaniu čističov odpadu - ten môže povrch drezu nenávratne zničiť
  • Neodkladajte horúce hrnce na drez. Drezy nie sú na to určené. Odolávajú síce krátkodobým vysokým teplotám, ale môže dôjsť k poškodeniu povrchu
  • Nevylievajte do drezu horúci olej
  • Nepoužívajte drez ako krájaciu podložku

Snáď sa vám naše rady budú hodiť a vďaka nim bude váš drez po dlhú dobu stále ako nový. Občas sa nás tiež zákazníci pýtajú ako vyčistiť čierny či biely granitový drez. Tieto rady sú univerzálne a platia pre akúkoľvek farbu granitového drezu.

Záverom ďakujeme za návštevu nášho webu a prajeme príjemný nákup. Pokiaľ budete potrebovať akúkoľvek ďalšiu radu, neváhajte a napíšte či zavolajte. Radi poradíme.

Odporúčané produkty3